Obrzezanie, czyli operacja stulejki wykonywane jest z zaleceń medycznych. Pozwala na zachowanie sprawności seksualnej i higieny miejsc intymnych. Obrzezanie najczęściej wykonuje się ze względów medycznych.
Obrzezanie, czyli operacja stulejki jest działaniem medycznym, które przeprowadza się wśród mężczyzn posiadających nadmiar napletka. Ze względu na taki stan obniża się jakość stosunków seksualnych, ponieważ trudniej jest mężczyźnie osiągnąć satysfakcję. Bardzo częstym powikłaniem stulejki są nawracające infekcje, a także trudności z oddaniem moczu. Zaniedbując stulejkę można doprowadzić do całkowitego uniemożliwienia współżycia, a także do poważnych stanów zapalnych, jak i całkowitego zatrzymania moczu. Nie należy odwlekać decyzji o jej usunięciu, ponieważ im później przeprowadzany jest zabieg, tym poważniejsze są zmiany zapalne wpływające na pogorszenie efektu kosmetycznego. Uznaje się, że długotrwałe funkcjonowanie ze stulejką znacznie zwiększa ryzyko rozwoju raka prącia.
Stulejka wiąże się z:
Stulejka jest dolegliwością utrudniającą utrzymanie prawidłowej higieny w okolicach intymnych. Tym samym istnieje wysokie ryzyko infekcji prowadzących do zapalenia cewki moczowej, raka prącia, zapalenia pęcherza oraz chorób nerek.
Jak wspomniano powyżej, stulejka jest stanem uniemożliwiającym lub utrudniającym zsunięcie napletka. Istnieje kilka stadium zaawansowania tego schorzenia. W ostateczności żołądź prącia nie jest widoczna ani podczas spoczynku penisa, ani podczas wzwodu. W takiej sytuacji prącie u nasady przyjmuje kształt ściętego oraz wydłużonego stożka. Przy mniej poważnych stanach napletek można zsunąć do połowy żołędzi, a niektórzy mężczyźni nawet są w stanie całkowicie go zsunąć. Mimo wszystko, niezależnie od zaawansowania problemu, stulejka powoduje nacisk napletka na rowek zażołędziowy. Tym samym mężczyzna z tą przypadłością narażony jest na ciągłe odczuci bólowe oraz dyskomfort. Konsekwencje stulejki odczuwają również partnerki seksualne takich mężczyzn, ponieważ narażone są na infekcje miejsc intymnych i dróg moczowych.
W przypadku osób posiadających stulejkę może konieczny okazać się zabieg jej usunięcia, niezależnie od tego czy Pacjent jest dzieckiem, czy też dorosłym mężczyzną. Często podczas takich działań poszerza się napletek. Należy pamiętać, że decyzję o zakwalifikowaniu danego Pacjenta do zabiegu podejmuje lekarz i także jedynie on dobiera odpowiednią metodę operacyjną. Wszelkie właściwości leczenia omawiane i dobierane są na wizycie wstępnej w gabinecie po wcześniejszym wywiadzie medycznym z lekarzem. Dużym atutem działań z zakresu usuwania stulejki jest niskie ryzyko pojawienia się skutków ubocznych jak krwotoki i infekcje.
Chirurgiczne usuwanie stulejki wiąże się z:
W niektórych przypadkach całkowite usunięcie napletka jest jedyną możliwością rozwiązania problemu ze stulejką. Mimo skuteczności zabiegu i konsekwencji posiadania stulejki, w dalszym ciągu jest to ingerencja w ciało mężczyzny wywołujące u niego skrajne emocje i liczne wątpliwości, aczkolwiek w Polsce jest to bardzo popularne działanie, często praktykowane....
Obrzezanie wykonywane jest podając znieczulenie. Lekarz może zadecydować o jego formie i tym samym w niektórych przypadkach konieczne będzie znieczulenie ogólne, a w innych wystarczające będzie miejscowe. Zabieg trwa mniej więcej 60 minut. W ramach niego można wykonać plastykę napletka, co pozwala na jego zachowanie. W takim przypadku lekarz wykonuje kilka nacięć w miejscu ujścia napletka, a następnie zakłada szwy, zwykle rozpuszczalne, których nie trzeba później zdejmować na kolejnej wizycie.
Inną opcją przy operacji stulejki jest wykorzystanie lasera CO2. Głównymi atutami tej metody jest:
Zabieg plastyki napletka oraz obrzezania jest dosyć prosty i nie niesie ze sobą ryzyka groźniejszych powikłań. Jednak ze względu na ingerencję chirurgiczną w miejscu tak ukrwionym i unerwionym jak prącie może przyczyniać się do pewnych nieprzyjemnych dla pacjenta konsekwencji. Są to między innymi:
Czas potrzebny na rekonwalescencję po zabiegu zazwyczaj trwa dwa tygodnie. Pierwszą dobę po zabiegu Pacjent spędza pod opieką medyczną w szpitalu i jeżeli nie ma przeciwwskazań, może wrócić do swoich codziennych aktywności....
Dla poprawności gojenia się miejsca nacięcia bardzo ważna jest odpowiednia higiena miejsc intymnych.Codziennie należy brać kąpiel i umyć prącie wodą z mydłem, a po kąpieli nie wycierać miejsc intymnych, tylko odkazić ranę antyseptykiem, takim jak np. Octanisept i pozostawić do samoistnego wyschnięcia. Kiedy prącie jest suche Pacjent powinien nanieść maść z antybiotykiem i założyć jałowy opatrunek. Postępowanie to należy powtarzać przez około dwa tygodnie. Dodatkowo należy zrezygnować z ciężkiej aktywności fizycznej przez około tydzień i z seksu na okres półtora miesiąca, a w ciągu kilku pierwszych dni po operacji należy utrzymywać prącie pod bielizną w pozycji pionowej, co usprawnia proces gojenia się i zmniejsza obrzęk. W procesie rekonwalescencji nie należy zażywać środków hamujących krzepnięcie krwi.
Zwykle po operacji Pacjenci odczuwają dolegliwości bólowe utrzymujące się przez kilka dni. W takiej sytuacji nie ma przeszkód do uśnieżenia bólu dostępnymi bez recepty środkami przeciwbólowymi.
Po wykonaniu operacji stulejki poprzez poszerzenie napletka, prącie niczym nie różni się w wyglądzie od penisa zdrowego mężczyzny. Napletek w dalszym ciągu w całości przykrywa żołądź. Należy jednak pamiętać, że tego typu ingerencja niekoniecznie musi być całkowicie skuteczna, a tym samym Pacjent nie ma gwarancji wyleczenia stulejka. Istnieje duże ryzyko, że po upływie pewnego czasu napletek ponownie ulegnie zwężeniu....
Aby mieć pewność trwałego rezultatu należy skorzystać z obrzezania, czyli usunąć napletek, dzięki czemu penis staje się całkowicie funkcjonalny, a żołądź w krótkim czasie przystosowuje się do odbierania bodźców dotykowych.
Warto zaznaczyć, że obrzezanie daje inne zdrowotne efekty. Skutecznie zapobiega stanom zapalnym dróg moczowo-płciowych, stanowi profilaktykę raka prącia i raka szyjki macicy u partnerek mężczyzn posiadających stulejkę.
Operacja stulejki | Cena |
---|---|
Obrzezanie - usuwanie stulejki | 1200,00 zł |
Konsultacja lekarska | 100,00 zł |