Laserowe leczenie nadpotliwości jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym i przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Po znieczuleniu pod skórę wprowadza się cienkie włókno laserowe, które od środka podgrzewa skórę i niszczy gruczoły potowe.
Nadpotliwość to dość wstydliwa przypadłość, która polega na zwiększonej aktywności gruczołów potowych na skórze. Każdy z nas posiada na swoim ciele gruczoły potowe i każdy z nas się poci, jednak osoby cierpiące na hiperhydrozę wydzielają potu znacząco więcej. Z pomocą może przyjść laserowe leczenie nadpotliwości, które jest wysoce skutecznym zabiegiem współczesnej medycyny estetycznej.
Nie zawsze mamy możliwość jednoznacznego ustalenia, jakie są przyczyny nadpotliwości. Okazuje się jednak, że około 30% osób cierpiących na nadmierną potliwość, mają w rodzinie osobę z podobnym problemem, a więc znaczenie mają na pewno tendencje genetyczne.
Bezpośrednią przyczyną powstania problemu nadmiernego wydzielania potu jest zaburzone funkcjonowanie gruczołów potowych. Na ciele człowieka znajduje się około 3 milionów tych gruczołów, a zlokalizowane są prawie na całej powierzchni skóry. Więcej gruczołów znajduje się na stopach, pod pachami oraz na wewnętrznej stronie dłoni. To właśnie dlatego najczęstszymi obszarami objętymi nadpotliwością są pachy, dłonie i stopy.
Jednym z rodzajów przyczyn nadmiernego wydzielania potu są czynniki fizjologiczne, takie jak:
Istnieje również druga grupa czynników powstania hiperhydrozy i są to czynniki objawowe takie jak:
Człowiek w ciągu dnia wytwarza średnio od kilku mililitrów do aż kilku litrów potu. Wydzielanie kilku litrów potu dziennie świadczy o zaburzeniu potliwości. Ciągłe pocenie się obszarów takie jak stopy czy dłonie, utrudnia wykonywanie codziennych, nawet najprostszych czynności i skutecznie uprzykrza życie każdemu, kogo dotyka ten problem. Nadmierna potliwość powoduje również stale odczuwany dyskomfort, co przekłada się na życie towarzyskie czy zawodowe. Jakość życia oraz poczucie własnej wartości może znacząco się obniżyć, czego skutkiem może być częściowe lub całkowite zrezygnowanie z kontaktów z innymi ludźmi.
Przede wszystkim należy sprawdzić czy pacjent kwalifikuje się do wykonania zabiegu. Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, lekarz wykonuje tak zwany test Minora, który pozwala na określenie wagi problemu. Podczas testu skóra smarowana jest specjalną substancją, która zmienia kolor na ciemny w tych miejscach, w których pot wydzielany jest w nadmiarze. Dodatkowo taki zabieg pozwala na precyzyjne określenie miejsc, które zostaną poddane wiązce laserowej.
Po zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu, lekarz przekazuje niezbędne informacje, jak należy się do niego przygotować. Przede wszystkim należy usunąć owłosienie ze skóry pach, jeśli ich dotyczyć będzie zabieg. Dodatkowo, w dniu wykonania zabiegu, należy powstrzymać się od stosowania jakichkolwiek kosmetyków na obszarach, które poddane będą zabiegowi.
Przed wykonaniem zabiegu lekarz aplikuje znieczulenie miejscowe, by podczas zabiegu pacjent czuł się jak najbardziej komfortowo. W trakcie zabiegu wybrany obszar poddaje się działaniu wiązki laserowej o odpowiedniej częstotliwości, dzięki czemu gruczoły potowe „przegrzewają się” i dochodzi do ich zniszczenia. Powoduje to ich zanik, dzięki czemu nie dochodzi już do nadmiernego pocenia się w miejscu, w którym został użyty laser. Gruczoły potowe nie regenerują się, dlatego też nie ma konieczności powtarzania zabiegu w tym samym miejscu na ciele.
Należy pamiętać, by zabieg był przeprowadzony przez doświadczonego lekarza specjalistę, gdyż gwarantuje to bezpieczeństwo i skuteczność laserowego leczenia nadpotliwości. Powinno unikać się podejrzanych miejsc z niesterylnym sprzętem.
Laserowe leczenie nadmiernej potliwości jest zabiegiem, do którego musi zakwalifikować lekarz specjalista. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań, które wykluczają jego przeprowadzenie:
Laserowe leczenie hiperhydrazy niesie ze sobą wiele zalet. Są nimi między innymi:
Laserowe leczenie nadmiernej potliwości przynosi wysoce zadowalające efekty. Ze względu na fakt, iż gruczoły potowe nie regenerują się, nie ma konieczności powtórzenia zabiegu dla tych samych gruczołów. Statystyki pokazują, że pocenie zredukowało się u co najmniej 75% osób o aż 60%, a u pozostałych badanych potliwość zmniejszyła się o 50-75%.
Wskazuje to na fakt, że leczenie potliwości za pomocą lasera to skuteczna i bezpieczna metoda. Jeżeli jednak pacjent nie jest w 100% zadowolony z efektów zabiegu, może go powtórzyć, gdy nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Skuteczność uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji oraz od nasilenia problemu, w dalszym ciągu jest to najskuteczniejsza metoda walki z nadmierną potliwością.
Laserowe leczenie potliwości pomaga uzyskać równowagę ciała i ducha. Usuwa wstydliwe plamy pod pachami oraz ułatwia funkcjonowanie, choćby ze względu na fakt, że dłonie nie są cały czas wilgotne od potu. Dzięki takiemu zabiegowi pacjent może powrócić do normalności. Podnosi się jakość jego życia oraz poczucie własnej wartości, wraca do życia towarzyskiego i podejmuje nowe wyzwania, gdyż nie musi zamartwiać się już problemem nadmiernej potliwości.
Laserowe leczenie nadpotliwości | Cena |
---|---|
Pachy - leczenie nadpotliwości laserem | 3000,00 zł |
Konsultacja lekarska | w cenie usługi |