Laserowe leczenie bólu jest szybką i skuteczną metodą leczenia, która nie wywołuje skutków ubocznych. To zabieg bezpieczny i bardzo skuteczny, nie powoduje znacznego obciążenia dla organizmu.
Aby skutecznie leczyć ból należy do problemu podejść w sposób multimodalny i wielodyscyplinarny. Konieczna będzie współpraca chirurga, fizjoterapeuty oraz lekarza zajmującego się leczeniem bólu.Tym samym, efektywność terapii wymaga działań na różnych płaszczyznach. Ważne są poziomy powstania bólu, jego przekazywanie, modulacja, a także percepcja. Można to osiągnąć za pomocą odpowiednio dobranego leczenia farmakologicznego łącznie z leczeniem interwencyjnym, obejmującym wstępne blokady diagnostyczne, które mogą mieć również działanie terapeutyczne.Jeżeli Pacjent dobrze reaguje na działanie medyczne, jeżeli wystąpi u niego nawrót, można jego przypadek zakwalifikować do zabiegu termolezji lub neurolizy. Za ich pomocą można odczuć ulgę w licznych schorzeniach i dolegliwościach. Każdy zabieg i blokada, które wykonywane są pod kontrolą ultrasonografu umożliwiają większą precyzję działań, a także zapewniają wyższą skuteczność. Dodatkowo zmniejszeniu ulega pojawienie się powikłań i komplikacji związanych z omawianymi zabiegami....
Pozytywne obserwacje kliniczne biostymulacji laserowej pozwoliły na wyprzedzenie badań mechanizmów oddziaływania promieniowania laserowego. Tworzenie się efektu przeciwbólowego, który Pacjent uzyskuje po ingerencji laseroterapeutycznej w dalszym ciągu stanowi przedmiot dyskusji oraz badań prowadzonych zarówno na terytorium Polski, jak i na terenie zagranicznych ośrodków. W założeniach istnieje teza świadcząca o procesach zachodzących na poziomie molekularnym i komórkowym, będących podstawą mechanizmu działania emitowanej przez laser wiązki promieniowania, stanowiącej rezultat rezonansowej absorpcji energii przez komórki.
Należy pamiętać, że finalny wybór sposobu ingerencji i konkretne parametry zabiegu dostosowywane są w sposób indywidualny do każdego Pacjenta z uwzględnieniem jego historii chorobowej, innych posiadanych przez niech schorzeń, leków, jakie na co dzień zażywa, jego oczekiwań względem finalnych rezultatów, a także sytuacji ekonomiczno-socjalnej.
Laser wysokoenergetyczny, inaczej nazywany laserem HIL, ang. High Intensity Laserjest to w chwili obecnej najbardziej nowoczesne narzędzie stosowane w terapii leczenia bólu i biostymulacji. Dużą zaletą jego zastosowania jest komfortowość zabiegu i brak odczuwania bólu. Wykorzystanie lasera wysokoenergetycznego stanowi alternatywę dla ziemnej laseroterapii.Dzięki niemu możliwe jest całkowicie nieinwazyjne i szybkie leczenie bólu, zwyrodnień i stanów zapalnych występujących na różnych częściach ciała. Ten typ lasera wykorzystuje się także do efektywnej i miejscowej biostymulacji tkanek, przyspieszając przy tym regenerację organizmu. Wykorzystywanie lasera wysokoenergetycznego w terapii jest bardzo skutecznym rozwiązaniem ze względu na fakt, iż urządzenie to:
Laser wysokoenergetyczny może zostać wykorzystany przy szybkim łagodzeniu bólu. Dodatkowo przyspiesza procesy metaboliczne i usprawnia regenerację tkanek. Za jego pomocą stymuluje się nowe fibroblasty, dzięki czemu tworzą się nowe zasoby kolagenu, co przekłada się na bardziej sprawne stawy i innych elementów układu ruchowego.
Wskazania do zastosowania laserowego leczenia bólu laserem wysokoenergetycznym są następujące schorzenia:
Przeciwwskazania do zastosowania lasera wysokoenergetycznego i wykonania zabiegu laserowego leczenia bólu są następujące:
Laserowe leczenie bólu nie generuje konieczności wcześniejszego specjalnego przygotowania, jednak Pacjent powinien wcześniej przemyśleć dobór odpowiedniego stroju. Warto, aby ubranie było luźne i wygodne, niekrępujące ruchów. Dzięki temu z łatwością można odsłonić wybrany, leczony obszar na ciele. Ważną kwestią jest także zachowanie odpowiedniej higieny osobistej, a na sam zabieg należy stawić się z dokumentacją obrazową, wliczając w to wyniki badań obrazowych. Jeżeli kobieta przypuszcza, że może być w ciąży, powinna poinformować o tym lekarza przed zabiegiem.
W trybach terapeutycznych lasery wysokoenergetyczne mają swoje zastosowanie na dwa sposoby:
Korzyści, jakie osiąga Pacjent w ramach laserowego leczenia bólu są następujące:
Dodatkowo, w zależności od tego, w jakim miejscu oddziałuje laser, inne są efekty terapii. Należy tutaj wyszczególnić: